شورای اسلامی استان گیلان

رییس جمهور: گیلان سرمایه های مادی و معنوی فراوانی دارد که باید برای تولید و اشتغال از آن به خوبی بهره برد .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز گیلان ؛ دکتر سید ابراهیم رییسی در دیدار نخبگان ، علما ، خانواده شهدا ، ایثارگران و جمعی از قشرهای مختلف مردم با وی در سالن شهدای ناجا گفت : توفیقی برای بنده است که در خدمت اقشار مختلف مردم گیلان هستیم و به دلیل شرایط کرونایی نمی توانیم در اجتماعات استانی و شهرستانی در خدمت مردم باشیم و امیدواریم با بهتر شدن اوضاع کرونایی با مردم ولایی ، شهیدپرور و انقلابی گیلان دیدار داشته باشیم .
رییس جمهور گفت : در این نشست مشکلات مردم ، دانشجویان ، فعالان اقتصادی و خانواده های معظم شهدا را شنیدیم و تلاش می کنیم تا مشکلات را رفع کنیم .

گیلان استانی با افتخارات فراوان

وی افزود : استان گیلان افتخارات بسیاری دارد ، از چهره های برجسته و نامدار که نه فقط برای گیلان بلکه آثار و برکات آنها برای ایران و جهان اسلامی قابل مشاهده است .
رییس جمهور گفت : میرزا کوچک جنگلی ، آیت الله بهجت فومنی ، محمدی گیلانی و دیگر بزرگان و سرداران این دیار و 8 هزار شهید استان گیلان ، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و آزادگان و شهدای مدافع حرم که افتخار این استان هستند .

نیروی انسانی کارآمد سرمایه اصلی گیلان

دکتر سید ابراهیم رییسی گفت : گیلان استانی است که نیروی انسانی کارآمد از سرمایه های ارزشمند آن است که می تواند منشا تحول باشد .
دکتر سید ابراهیم رییسی گفت : گیلان سرمایه های مادی و معادن و ذخائر و صنایع فراوانی مانند جنگل ، دریا و ظرفیت های بسیاری دارد که می تواند احیا شود و برای رفع مشکلات استان به کار گرفته شوند.
وی گفت : استان گیلان در پیوستن به شانگهای ، اکو و اتحادیه اوراسیا و همه پیمان های منطقه ای می تواند محور قرار بگیرد ولی در ابتدا باید منطقه را بشناسیم و مورد بهره برداری قرار دهیم .
رییس جمهور همچنین در خصوص منطقه آزاد گفت : این منطقه در ابتدا برای صادرات و تولید ایجاد شد نه گردشگری و باید جایگاه اشتغال با محوریت تولید و صادرات برای گیلان و کشور باشد .

var player = videojs('player_218248_7568591',{ techOrder: [ "html5" , "flash"],poster:'',width:400,height:300}); videojs.addLanguage('en', {"No compatible source was found for this media.": "مشاهده ی ویدیو نیاز به پشتیبانی مرورگر از codec h264 یا نصب فلش پلیر دارد."}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/7568591',{},function (data) {}); })); کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

زیرساخت های استان باید تقویت شوند

رییس جمهور با اشاره به توسعه پایدار اقتصادی و اشتغال جوانان گفت : باید کارگروهی تشکیل شود تا کارخانه های نیمه تعطیل و تعطیل شناسایی و مشکلاتشان رفع شود چرا که رفع مشکل کارخانه های ساخته شده آسانتر از ساخت کارخانه است.

دکتر رییسی بر تسریع حل مشکل کارخانه پوشش تاکید کرد .

var player = videojs('player_170249_7568589',{ techOrder: [ "html5" , "flash"],poster:'',width:400,height:300}); videojs.addLanguage('en', {"No compatible source was found for this media.": "مشاهده ی ویدیو نیاز به پشتیبانی مرورگر از codec h264 یا نصب فلش پلیر دارد."}); player.one('play', (function(){ $.post('/fa/ajax/news/video/7568589',{},function (data) {}); })); کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

رودخانه های زرجوب و گوهررود باید احیا شوند

وی به رودخانه های زرجوب و گوهررود هم اشاره کرد و گفت : این دو رودخانه باید مانند اسمشان زر و گوهر باشند و از فضای اطراف آنها برای گردشگری استفاده شود .

رییس جمهور گفت : همین فردا باید کارگروهی برای رفع کامل مشکل رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت و احیا تالاب تشکیل شود.

وی از مردم هم خواست در این کار مشارکت کنند .

گیلان قطب کشاورزی کشور

دکتر رییسی گفت : گیلان قطب کشاورزی است و باید موانع آن برطرف شود و کارها باید علم پایه دنبال شود و ارتباط بین دانشگاه ، کار و صنعت و ارتباط با نخبگان باید در کشور و این استان حفظ شود.

رییس جمهور گفت : برای این قبیل کارها افراد مجرب و تحصیلکردگان می توانند سرمایه بزرگ برای کشور و دولت باشند.

وی خطاب به دستگاه های دولتی گفت : هیچ دستگاه دولتی حق ندارد ساحل را اشغال کند و باید به میزان قانونی یعنی 60 متر به نفع مردم عقب نشینی و ساحل را آزاد کند .

رییس جمهور به روستاییان گفت : به برکت انقلاب امروز همه روستاهای کشور جاده ، آب ، خانه بهداشت ، مدرسه و بعضی روستاها گاز دارند ولی چرا نباید جاذبه گردشگری داشته باشند ؟

روستاییان می گویند چون اقتصاد روستا فعال نیست و وام برای غیر کشاورز است و اینکه باید بعد از برداشت محصول تضمین شوند .

چای گیلان چایی بی نظیر

رییس جمهور به سفر هفته گذشته اش به روسیه اشاره کرد و گفت : در این سفر روس ها مشتاق خرید محصولات کشاورزی گیلان بودند .

دکتر رییسی به چای تولیدی گیلان اشاره کرد و گفت : اگر کسی چای گیلان را بنوشد ، محال است چای دیگری استفاده کند .

خارجی ها طالب چای ایرانی

وی گفت : چای گیلان در داخل کشور خوب شناخته نشده است ولی در خارج از کشور طرفداران زیادی دارد .

وی به چای های سنواتی هم اشاره کرد و گفت : این چای ها در انبارها ذخیره شده و دیگر مصرف انسانی ندارد درحالیکه می توانست با بسته بندی و نگهداری درست قابل فروش و صادرات باشد ، البته کارهایی در این زمینه شروع شده که در حوزه امنیت غذایی مورد توجه است .

اجرای طرح تحول صنعتی ، کشاورزی، تولید و اشتغال به نفع مردم

رییس جمهور به طرح تحول صنعتی ، کشاورزی ، تولید و اشتغال اشاره کرد و گفت : مدیرانی که در این حوزه کار می کنند باید کارآمد باشند و وضعیت موجود را مدیریت کنند و شرایط را به نفع مردم و مطابق فرمایشات رهبر در بیانیه گام دوم انقلاب تغییر دهند.

توسعه اقتصاد گردشگری با بهره گیری از ظرفیت های فرهنگی گیلان

سید ابراهیم رییسی در ادامه سخنانش بر حمایت از بخش گردشگری و فرهنگی در گیلان تاکید کرد و گفت : گسترش اقتصاد گردشگری گیلان باید با استفاده از ظرفیت های فرهنگی این استان انجام شود .

رییس جمهور همچنین از آیت الله بهجت فومنی به عنوان یکی از سرمایه داران کره زمین به دلیل داشتن سرمایه معنوی و علم فراوان و پشتوانه انقلاب نام برد و گفت : هر شخص برجسته در دنیا ، باید از ظرفیت های علمی این افراد استفاده کند، مانند امام بزرگوار ، طلاب و دانش پژوهان که دولت می تواند با استفاده از ظرفیت های آنان سبک زندگی اسلامی را ترویج کند.

سید ابراهیم رییسی همچنین به شخصیت حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد و گفت : این سردار بزرگ، نقطه قوت ما و چهره شناخته شده ای بود که موجب ایجاد امنیت در منطقه بود.

تحقق بیانیه گام دوم انقلاب در بستر حرکت انقلابی و جهادی

وی با اشاره به 40 سال گذشته از انقلاب اسلامی ایران گفت : در بستر بیانیه گام دوم انقلاب باید با بحث های آکادمیک و حوزوی نقاط قوت و ضعف بررسی شده و عقب ماندگی ها جبران شود.

وی افزود : برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب ، باید حرکت انقلابی و جهادی انجام شود و فرصت هایی که دشمن نمی خواهد از آنها استفاده شود، توسعه یابد تا کشور پیشرفت کند.

رییس جمهور به زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت : زنان سرپرست خانوار باید اشتغال خوب و زندگی آبرومندی داشته باشند و جمعیت گیلان با امکاناتی که دولت فراهم می کند افزایش یابد و پیری جمعیت کم شود .

لزوم عزم و نقش آفرینی همگانی برای تحقق گام دوم انقلاب

سید ابراهیم رییسی بر لزوم نقش آفرینی همه دستگاه ها ، نیروهای بسیجی ، سپاه ، فرهیختگان و دولتمردان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب تاکید کرد و گفت : باید از زندگی مردم گره گشایی شود .

وی گفت : به دفتر پیگیری استانداری رفتم و مشاهده کردم مشکلات مردم را گوش می کنند و باید نامه ها به دقت خوانده، پیگیری و نتایج هم اطلاع رسانی شود تا مردم امیدوار شوند.

شورای اداری گیلان / اختصاص ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای گیلان

در شورای اداری گیلان اعلام شد : برای اجرای طرح‌های عمرانی و توسعه و آبادانی این استان ۱۱ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته است.

نظام اداری باید نظامی سالم و علی وار باشد

رییس جمهور در شورای اداری گیلان با اشاره به جلسات و بازدیدهایی که امروز در گیلان داشت گفت : مدیریت در فرهنگ ما با مدیریت در فرهنگ های دیگر متفاوت است اولین تفاوت این است که مدیر در اسلام قبل از هرکس و هر چیز خود را در محضر پروردگار می بیند و خود را پاسخگوی حق می داند و بعد پاسخگوی مردم و ارباب رجوع و سلسله مراتب نظارتی می داند و این امر ، مدیر را در خلوت و در آشکار موظف می کند که قانونمدار و اخلاق مدار باشد و عدالت را در تصمیم سازی و تصمیم گیری سرلوحه کار خود قرار دهد و این کارآمدترین نظام کنترلی در نظام اداری دنیا معرفی می شود اینکه انسان خود را همواره موظف به رعایت قانون و اخلاق و عدالت بداند.

وی گفت : در نظام اداری دنیا همواره حق با مشتری است اما در تربیت نظام اسلامی دوست داشتن مردم و دگرخواهی در پرتو خدا خواهی وجود دارد و این الگوگیری از امیر مومنان و علمای ماست .

دکتر رییسی با بیان اینکه مدیران باید زیردستان خود را کنترل کنند و علاوه بر اعتماد باید آنها را کنترل کنند  گفت : امروز ما بیش از هر زمان دیگری باید سلامت اداری را مدنظر قرار دهیم و این مورد انتظار مردم است که مسوولان علی وار کار کنند زیرا روابط ناسالم و پارتی بازی و رشوه گرفتن و افراد ناصالح را مقدم داشتن بر افراد صالح نظام اداری ما را آسیب می زند .

رییس جمهور گفت : از همه مسوولان در نظام اسلامی انتظار دارم نظام اداری سالم را مدیریت کنند به ویژه در استانی که 8 هزار شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است .

جبران عقب ماندگی ها با تلاش مضاعف

دکتر رییسی از مسوولان خواست با تلاش مضاعف عقب ماندگی های استان به سرعت جبران شود .

رییس جمهور گفت : یکی از کارهای مهم برای رونق اشتغال به راه افتادن کارخانه های تعطیل و نیمه تمام استان است ، به بانک ها هم توصیه می کنم یا کارخانجات را اداره کنید یا واگذار کنید تا خط تولید کارخانه ها مشغول به کار شوند.

وی گفت : گیلان قطب تولید کشاورزی ، گردشگری و دریا محور است که می تواند چرخ های اقتصاد استان را به گردش در آورد .

دکتر رییسی گفت : ظرفیت استان بسیار بالاست و پایه منطقه آزاد تولید و صادرات است اما این درحالیست که منطقه آزاد انزلی به واردات کالا تبدیل شده و منطقه آزاد باید در تولید و صادرات بیشتر فعال شود .

مشکل پسماند باید در زمان بندی مشخص حل شود

رییس جمهور گفت : مدیریت پسماند گیلان هم بسیار مهم است زیرا سلامت مردم را به خطر می اندازد .

دکتر رییسی با بیان اینکه مشکل پسماند مشکلی کشوری است که بعضی از استانها درگیر آنند گفت:باید برای حل این مشکل باید سازمانی را مسوول این بخش قرار دهیم تا در زمان بندی مشخص ان مشکل را حل کنیم .

تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکل رودخانه ها

رییس جمهور گفت رودخانه های زرجوب و گوهررود که از وسط شهر رشت می گذرد تبدیل به محیطی الوده شده که باعث ناراحتی و نگرانی مردم شده است و همچنین آلودگی تالاب انزلی هم مشکل بزرگیست که باید کارگروهی تشکیل شود و در مدت کوتاهی این مشکلات را حل کنند

استاندار و مسوولان استانی باید پیگیر این موضوع باشند تا مشکل هرچه سریعتر حل شود .

جهش مسکن ملی مسکن

رییس جمهور همچنین افزود: ادارات و نهادها و سازمان ها  باید زمین های مورد نیاز جهش ملی مسکن را تامین کنند و باید زمین های دولتی آزاد شود تا برای مردم خانه ساخته شود

زمین هایی که سند ندارند باید هرچه سریعتر سند دار شوند


آقای رییسی تاکید کرد: طرح حد نگار یا کاداستر بودجه خوبی برای آن در نظر گرفته شده است و پارسال هم افزایش یافته و باید بیشتر شود چون روستاییان باید زمین های کشاورزی و مسکونی شان سند دار شود

ایجاد صنایع تبدیلی

رییس جمهور تصریح کرد : برای استانی که کشاورزی است باید صنایع تبدیلی مورد توجه قرار گیرد چون به اشتغال و تولید کمک زیادی می کند

روستاها کارخانجات بزرگ تولید

رییس جمهور درخصوص استفاده درست از مراتع و زمین های کشاورزی گفت : ما در روستاها آب ، برق و گاز داریم چرا روستاییان از روستاها خارج می شوند ؟

دکتر رییسی با بیان اینکه چون روستاییان نمی توانند محصولاتشان را به قیمت خوب به فروش برسانند گفت : باید اقتصاد روستاها فعال شده و به عنوان اولویت دولت ، به یک کارخانه بزرگ تولیدی تبدیل شود و اگر روستایی تا فصل برداشت محصول نیاز به تسهیلات دارد ، به او پرداخت شود تا جمعیت روستا افزایش یابد و روستاییان به شهر کوچ نکنند.

گیلان مهمترین مرکز ارتباطی ریلی ، خشکی و دریایی

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به جایگاه گیلان در منطقه گفت : گیلان با داشتن راه های ارتباطی و به دلیل موقعیت جغرافیایی می تواند راه ارتباطی با شانگهای ، اکو و اوراسیا باشد.

دکتر رئیسی افزود : روسها اعلام آمادگی کردند تا کالاها و محصولات کشاورزی گیلان به روسیه صادر شود و این کار باید از سوی مسوولان انجام شود.

برش فرهنگی استان گیلان با استفاده از ظرفیت امامزادگان

رییس جمهور در ادامه به وجود امامزادگان و عالمان بزرگ گیلان هم اشاره کرد و گفت : گیلان عالمان بزرگی چون آیت الله بهجت دارد که علم و عرفان او امروز از ذخائر بزرگی برای کشورمان است و هرکسی گره از کار مردم باز کند دعای این عالمان و شهدا بدرقه او خواهد بود . 

دکتر رییسی گفت : این افراد مفاخر بزرگ ایران و گیلان هستند که می توان برای ترویج فرهنگ شهادت و عرفان و رشد و اعتلای فرهنگ از فضای مجازی بهره برد .

وی از نماینده ولی فقیه در گیلان و امامام جمعه خواست با استفاده از طرح برش فرهنگی استان گیلان از ظرفیت امامزادگان استفاده کنند .

حقوق کارگر نباید به تاخیر بیفتد

رییس جمهور همچنین درخصوص پرداخت حقوق کرگران گفت : پرداخت به موقع حقوق کارگران در اولویت است و نظارت بر کار کارفرمایان و پیمانکاران باید با دقت انجام شود .

وی گفت : طرح هایی که درصد کمی برای تکمیل دارند باید در اولویت قرار گیرند مثل سد پلرود که تا تکمیل فقط 10 درصد باقی مانده که باید هرچه سریعتر تکمیل شود .

رییس جمهور در ادامه به پاسخ به یکی از نمایندگان درخصوص برق تجدید پذیر و گمرکات کشور و چرا کالاها در گمرک رسوب می کند گفت : این موضوع باید بررسی شود .

وی همچنین درخصوص درخواست تهیه بیل مکانیکی برای شهرستان ها گفت : این کار باید انجام شود تا در مواقع بحران شهرستان ها دچار مشکل نشوند .

مبارزه با زمین خواری ، جنگل خواری و ساحل خواری

رییس جمهور همچنین ظرفیت جنگل ، ساحل و ارتباط با دریا و اراضی را ثروت عظیم گیلان دانست که باید حفظ شود و گفت : مبارزه با زمین خواری  ، جنگل خواری و ساحل خواری باید بسیار مورد توجه قرار گیرد و هم مسوولان هم عوامل اجرایی باید دقت کنند و اجازه ندهند تا چنین اتفاقاتی در استان سرسبز استان بیفتند.

دکتر رییسی به همه دستگاه های دولتی گفت : سواحل را آزاد کنند زیرا هیچ دستگاهی حق ندارد ساحل را در اختیار بگیرد و مردم را محروم کند ، البته این کار فقط در گیلان اتفاق نمی افتد بلکه در مازندران هم وجود دارد .

وی افزود : همه دستگاه های اداری ، اجرایی و دولتی که به نام حکومت عمل می کنند باید در رعایت مقررات و عدالت پیشتاز باشند .

 

 

 

 نویسنده: newsBot
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : گیلان رشت

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان